لوگو رایانو - آرم مجموعه رایانو - لوگو فروشگاه رایانو
۰

با ما در تماس باشید            09185032000

سبد خرید

چگونه از لپ تاپ خود محافظت کنیم؟

ما در این مقاله راه‌هایی برای استفاده صحیح از لپ تاپ پیشنهاد می دهیم که به افزایش طول عمر لپ تاپ کمک خواهد کرد. مهمتر از خرید یک لپ تاپ خوب ، شیوه نگهداری و استفاده از لپ تاپ است تا بتوان از لپ تاپ حداکثر استفاده مفید را کرد و دچار آسیب های جدی نشود.

 

چگونه لپ تاپ خود را تمیز کنیم؟

پاک سازی و تمیز کردن لپ تاپ هم باید به صورت سخت افزاری و هم نرم افزاری انجام شود. سخت افزارها قطعات فیزیکی لپ تاپ مانند کیبورد، LCD، اتصالات باتری و فن ها می باشد و نرم افزارها تمام برنامه های داخل لپ تاپ که برای انجام کارهای مختلف استفاده می شوند مانند فتوشاپ، ورد، پاورپوینت و.. هستند. که در واقع مراقبت نرم افزاری از لپ تاپ گفته می شود. تمام این موارد را در ادامه بررسی می‌کنیم.

تمیز کردن نرم افزاری لپ تاپ عبارتند از:

پاک کردن فایل‌ ها و برنامه‌های اضافی در لپ تاپ: تعداد نرم افزارهای نصب شده بر روی لپ تاپ نباید بیشتر از حد باشد. هنگام خرید لپ تاپ و حتی گوشی، فروشنده نرم افزارهای زیادی روی آن نصب می‌کند که از خیلی از آنها  را ممکن است هیچ وقت استفاده نکنید. نرم افزارها فضای هارد و رم را اشغال می کنند در نتیجه برای کارهای اصلی ممکن است با کمبود فضا و یا حتی کاهش سرعت عملکرد لپ تاپ مواجه شوید. هنگام دانلود یک فایل دقت داشته باشید که نرم افزار نصب کننده دانلود نکنید چون این نرم افزار به صورت خودکار برنامه‌هایی که شما نمی‌خواهید و لازم ندارید را بر روی لپ تاپ شما نصب می‌کند. از نرم افزار کلین کننده مثل tune up utilities و c cleaner استفاده کنید تا برنامه‌های غیرضروری لپ تاپ یا کامپیوترتان را پاک کنید. برای افزایش رم سیستم  یا لپ تاپ حتی می‌توانید از رم مجازی و ویژگی windows ready boost هم استفاده کنید.

آپدیت منظم سیستم عامل یا ویندوز و نرم افزارهای کاربردی: آپدیت‌های خودکار را فعال کنید تا سر وقت آپدیت‌های لازم نصب شود. این کار باعث افزایش کارایی و سرعت سیستم تان می‌شود.

نصب آنتی ویروس: حتما از آنتی ویروس استفاده کنید. ممکن است فایلی دانلود کنید که ویروس داشته باشد. ویروس نه تنها باعث کندی سیستم می‌شود بلکه مشکل نرم افزاری ایجاد می‌کند.

نصب مجدد سیستم عامل: هر دو یا سه سال یک بار سیستم عامل لپ تاپ را به صورت Clean install دوباره نصب کنید. بدین ترتیب کارایی بهتری در لپ تاپ و کامپیوتر دارید.

برای آشنایی بیشتر دراین زمینه مقاله “آموزش دانلود و نصب ویندوز ۱۱” را بخوانید.

 

تمیز کردن سخت افزاری لپ تاپ :

روش و شیوه تمیز کردن کیبورد لپ تاپ: بهتر است کیبورد لپ تاپ خود را هر چند وقت یک بار به صورت اصولی تمیز نمایید. تمام اتصالات لپ تاپ را قطع کنید، لپ تاپ را برگردانید و به لپ تاپ ضربه کوچکی بزنید تا خرده‌های داخل لپ تاپ خارج شود. سپس با دستمال مایکروفایبر نمدار یا الکلی از سمت چپ به راست و راست به چپ آن را تمیز کنید. توجه کنید از بالا به پایین این کار را انجام ندهید. در بعضی لپ تاپ‌ها این قابلیت وجود دارد که کیبورد را از آن جدا کنید بدین ترتیب به راحتی می‌توانید آن را تمیز کنید.

نحوه تمیز کردن LCD لپ تاپ: برای تمیز کردن صفحه نمایش از دستمال نرم و محلول تمیز کننده مخصوص آن استفاده کنید. محلول را نباید مستقیم روی LCD اسپری کنید بلکه باید روی دستمال اسپری کنید و سپس LCD را پاک کنید. برای این کار از الکل استفاده نکنید.

نحوه تمیز کردن اتصالات باتری لپ تاپ: همیشه اتصالات باتری لپ تاپ را تمیز نگه دارید. هر دو ماه یک‌ب ار پارچه‌ای را به الکل آغشته کرده و اتصالات فلزی باتری را تمیز کنید. این کار راندمان جابجایی انرژی بین باتری و لپ‌ تاپ را بالا خواهد برد.

نحوه تمیز کردن فن لپ تاپ: برای تمیز کردن اصولی فن های لپ تاپ آن را به متخصصین ارجاع دهید زیرا باز کردن لپ تاپ، گارانتی آن را از بین می‌برد. اما اگر خواستید خودتان این کار را انجام دهید به این شکل عمل کنید: لپ تاپ را خاموش کنید و باتری آن را جدا کنید. دستگاه دمنده را به دریچه های لپ تاپ نزدیک کنید تا گرد و غبار آن جدا شود. توجه داشته باشید هرگز از جاروبرقی استفاده نکنید.

هر سه یا شش ماه نهایت یک سال یک بار حتما باید گرد و غبار داخل لپ تاپ را تمیز کنید. این کار باید توسط متخصص انجام شود. در ماه باید حتما زمانی را برای  بررسی و تمیز کردن دریچه های هوا در لپ تاپ اختاص دهید چرا که کثیف بودن این دریچه ها، باعث عدم جریان هوا می‌شود. توجه داشته باشید که هرگز چیزی را درون دریچه ها نگذارید.
 

مراقبت از لپ تاپ

 

راهکارهای افزایش طول عمر لپ تاپ

اگر از لپ تاپ خود به خوبی مراقبت کنید، لپ تاپ شما طول عمر بیشتری خواهد داشت و به خوبی کار می‌کند.

راهکارهای مراقبت و نگهداری از لپ تاپ را در اینجا بررسی می‌کنیم:

 1. بهتر است زمانی که از لپ تاپ خود استفاده نمی‌کنید آن را خاموش نمایید، خاموش کردن لپ‌ تاپ هنگامی که در حال کار با آن نیستید، از گرم شدن بیش از اندازه آن جلوگیری می‌کند.
 2. لپ تاپ خود را در جایی تمیز و بدون گرد و غبار قرار دهید.
 3. هرگز لپ تاپ خود را در نزدیکی آهنربای قوی نگذارید.
 4. استفاده طولانی مدت از لپ تاپ به دلیل اینکه هارد دیسک بدون وقفه کار می کند، به هارد و فن آسیب می‌زند. در نتیجه بهتر است در مواقعی که از لپ تاپ استفاده نمی‌کنید آن را در حالت sleep یا Hibernate قرار دهید. بیشترین زمان روشن بودن لپ تاپ بستگی به کاربرد و کار شما دارد اما بهتر است به صورت دوره‌ای لپ تاپ را خاموش کنید.
 5. با استفاده از میز لپ تاپ با فن (کول پد)، از آسیب به لپ تاپ خودداری کنید. یک میز مناسب، باید دریچه ای مناسب برای داشتن جریان هوا بین میز و لپ تاپ داشته باشید. برخی میزهای مخصوص لپ تاپ دارای فن های اضافه برای خنک نگه داشتن لپ تاپ هستند.
 6. سعی کنید همیشه با دستان تمیز با لپ تاپ کار کنید. زیرا تاچ پد لپ تاپ بهتر کار می‌کند و ریسک کمتری برای کثیف شدن و لک شدن لپ تاپ وجود دارد. بدین ترتیب عرق و ذرات کوچک باعث خرابی سطح لپ تاپ نخواهد شد.
 7. در کنار لپ تاپ خود از خوردن مایعات خودداری کنید. زیرا ممکن است لیوان شما روی لپ تاپ برگردد. مایعات باعث خراب شدن قطعات میکروالکترونیکی داخل لپ تاپ می‌شود. اتصال با وقفه رخ می‌دهد در نتیجه برخی قطعات دیگر قابل تعمیر نیستند. راهکار ساده این است که با فاصله گرفتن از لپ تاپ نوشیدنی میل کنید.
 8. در کنار لپ تاپ سعی کنید خوراکی نخورید. علاوه بر کثیف شدن لپ تاپ، تکه‌های خوراکی بین کلیدهای کیبورد می‌افتد. این امر باعث می‌شود حشرات به سمت لپ تاپ بیایند و مدارات داخل لپ تاپ را خراب کنند.
 9. لپ تاپ را در جایی که حیوانات هستند استفاده نکنید. مو و پر حیوانات وارد لپ تاپ می‌شود و به آن آسیب می‌زند. حتی حیوانات بزرگتر ممکن است باعث افتادن لپ تاپ شوند.
 10. مراقب LCD لپ تاپ باشید. وقتی لپ را می‌بندید مراقب باشید وسیله‌ای مثل مداد یا هندزفری بین مانیتور و صفحه کلید نباشد زیرا که ممکن است LCD آسیب ببیند و یا خش بیفتد. لپ تاپ را به آرامی ببندید و از وسط آن بگیرید. اگر از یک گوشه لپ تاپ را ببندید به مرور زمان در اثر فشار تاپ برمی‌دارد و یا به اتصالات LCD به بیس آسیب می‌زند.
 11. لپ تاپ را از بدنه اصلی بردارید نه از LCD آن. نگه داشتن لپ تاپ از LCD نه تنها ممکن است به LCD صدمه بزند بلکه اتصالات LCD به بیس را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد. نباید به صفحه نمایش فشار وارد شود.
 12. روی لپ تاپ وسایل سنگین مثل کتاب نگذارید. این کار باعث می‌شود LCD و کیبورد به هم فشار آورند. همچنین به CD ROM هم آسیب می‌زند.
 13. مراقب کابل برق لپ تاپ باشید. مثلا با صندلی روی آن نروید و یا از سیم آن نگیرید و از پریز درآورید. اگر آداپتور لپ تاپ در کنار پایتان به آن ضربه نزنید. هنگام استفاده از کابل شارژ نباید انحنای ناجور پیدا کند. مراقب کانکتورهای کابل باشید و از محافظ برق استفاده کنید.
 14. دستگاه‌های جانبی را به اسلات‌های مناسب وصل کنید. مثلا اگر خط تلفن را به پورت اترنت بزنید باعث خرابی سوکت اترنت می‌شود.
 15. از CD ROM به درستی استفاده کنید. به زور سی دی را داخل آن قرار ندهید و پس از اتمام کار آن را خارج کنید. روی سی دی برچسبی نباشد که داخل دی سی رام جدا شود.
 16. توجه داشته باشید لپ تاپ را در معرض تغییرات شدید دما قرار ندهید. مثلا اگر در زمستان آن را از بیرون، داخل می‌برید بلافاصله روشنش نکنید. بگذارید کمی در دمای اتاق بماند. همچنین لپ تاپ را در معرض آفتاب قرار ندهید.
 17. لپ تاپ را مدت طولانی در ماشین نگذارید: نه تنها هدف دزدان قرار می‌گیرد بلکه دمای بالای داخل ماشین به آن آسیب می‌زند.
 18. اگر فن لپ تاپ به درستی کار نکند، لپ تاپ بیش از حد داغ می‌شود و باعث آسیب جدی به لپ تاپ می شود. فن لپ تاپ را مرتب تمیز کنید. در ادامه همین مقاله فن‌ها را بررسی خواهیم کرد. 
 19. وقتی می‌خواهید لپ تاپ را جایی ببرید حتما از کیف مناسب برای حمل لپ تاپ استفاده کنید. کیف باید به اندازه و محکم باشد تا ریسک افتادن و ضربه خوردن لپ تاپ را کم کند. قبل از قرار دادن لپ تاپ در کیف، آن را خاموش کنید. اگر لپ تاپ داخل کیف روشن باشد، چون در داخل کیف هوا جریان ندارد خطر گرم شدن و در نهایت ذوب شدن سخت افزار آن وجود دارد، همچنین تمامی قطعات جانبی از جمله باتری، شارژر، موس را از آن جدا کنید.
 20. هنگام کار با لپ تاپ باید توجه داشته باشید جریان وجود داشته باشد. استفاده از لپ تاپ در فضای بسته باعث داغ شدن آن و در نهایت خرابی لپ تاپ می‌شود.
 21. از سطوح نرم بین خود و لپ تاپ استفاده نکنید، همیشه لپ تاپ را روی یک سطح سفت قرار دهید، سطوح نرم مانع از جریان هوا می‌شوند در نتیجه دستگاه داغ می‌کند. لپ تاپ را روی سطح سفت و تمیز بگذارید. در رختخواب از لپ تاپ استفاده نکنید چون تمام گردوغبار را به داخل فن می‌کشد و  به مرور زمان باعث خرابی فن می‌شود.
 22. اگر لپ تاپ دارای هارد دیسک است بهتر است در مدت زمان استفاده از لپ تاپ، آن را حرکت ندهید چون هارد دارای قطعات داخلی متحرک است و این کار به آن آسیب می‌زند.
 23. قطعات جانبی را جدا کنید. حتی اگر برای مدت زمان کوتاه از لپ تاپ خود استفاده نمی‌کنید، تمامی قطعات جانبی را جدا کنید، چرا که این قطعات نه تنها برق مصرف می‌کنند، بلکه باعث گرمای بیشتر دستگاه می‌شوند، به ویژه هنگامی که قصد قرار دادن لپ تاپ در کیف را دارید حتما تمامی قطعات جانبی از جمله باتری، شارژر، موس را از آن جدا کنید.
 24. دمای عمومی سیستم تان را پایین نگه دارید. لپ‌ تاپ در دماهای پایین تر کارایی بهتری خواهد داشت. هرچند وقت یک‌بار منافذ هوا را با یک پارچه یا تمیز کننده صفحه کلید پاک کنید و یا اینکه هرسال یک‌بارآن را برای سرویس به یکی از مراکز خدماتی لپ‌ تاپ ببرید.
 25. تنظیم کردن گزینه مصرف انرژی از گرم شدن لپ تاپ جلوگیری می‌کند. تنظیمات بهینه سازی انرژی را در کنترل پنل ویندوزتان از طریق گزینه Power Option انجام دهید. برای نتایج مناسب گزینه Max battery را انتخاب کنید.

 

نگهداری لپ تاپ ، خرید لپ تاپ ارزان

 

چگونه فن لپ تاپ را خاموش کنیم؟

چگونه فن لپ تاپ را روشن و یا خاموش کنیم؟ آیا این کار درست است؟ فن برای خنک کردن قطعات داخلی لپ تاپ استفاده می شود و عملکرد ضعیف آن باعث آسیب به لپ تاپ می‌شود چه برسد به خاموش کردن آن. کنترل فن به صورت اتوماتیک است و موقع گرم شدن با سرعت بیشتری کار می‌کند. هرگاه صدای فن بیش از حد معمول بود و فن طولانی مدت با دور بالا کار می‌کرد دو احتمال وجود دارد: یا فن کثیف شده و پرز و گردوخاک گرفته یا فن خراب شده است.

خاموش کردن فن به صورت سخت افزاری به این شکل انجام می‌شود که باید درب لپ تاپ را باز کنید و سیم اتصال فن را قطع کنید. برای کم و زیاد کردن سرعت فن از روش‌های زیر می‌توانید استفاده کنید:

 1. تنظیم سرعت فن در BIOS
 2. تنظیمات Windows Power Plan
 3. نرم‌افزارهای تنظیمات فن لپ تاپ
 

چگونه از باتری لپ تاپ محافظت کنیم؟

وقتی لپ تاپ نو است مدت زمان بازدهی باتری آن عالی است اما پس از مدتی استفاده،  بازدهی کم می‌شود. مدت زمان نگه داشتن شارژ باتری لپ تاپ بستگی به نوع باتری و برند و مدل لپ تاپ و توان مصرفی آن دارد. لپ تاپ های جدید حتی تا ۱۲ ساعت هم شارژ نگه می‌ دارند اما اگر بخواهید دقیق بدانید که لپ تاپ چقدر باید شارژ نگه دارد به مشخصات لپ تاپ خود مراجعه کنید. در ادامه می‌پردازیم به اینکه چگونه باتری لپ تاپ را سالم نگه داریم و چه راهکارهایی برای افزایش طول عمر باتری لپ تاپ وجود دارد.

 1. استفاده از لپ تاپ هنگام شارژ به مرور زمان باعث ضعیف شدن و محدودیت ظرفیت باتری می‌شود. توصیه می‌شود لپ تاپ را به مدت طولانی به برق نزنید و هنگام شارژ از لپ تاپ استفاده نکنید و اگر مجبور به این کار شدید، باتری آن را دربیاورید.
 2. فقط از کابل شارژی استفاده کنید که هنگام خرید لپ تاپ با آن همراه بوده است و اگر کابل شارژ دیگری نیاز دارید، حتما و فقط از نمایندگی‌های مجاز خریداری کنید.
 3. هنگامی که از باتری استفاده نمی کنید، از روش مناسب نگهداری مربوط به باتری استفاده کنید.
 4. باتری را زیر نور مستقیم قرار ندهید.
 5. باتری را در دمای بالا نگه ندارید.

باتری لپ تاپ - قیمت لپ تاپ ارزان

 

راهکارهای کاهش مصرف باتری در لپ تاپ

۱- اگر لپ تاپ شما در طول روز مدتی بدون استفاده است، آن را طوری تنظیم کنید که پس از مدت معینی وارد وضعیت استند بای یا هایبرنت شود. با استفاده از حالت Sleep و Hibernate می‌توانید لپ تاپ را طوری تنظیم کنید که پس از مدت زمان مشخصی کار نکردن با آن به صورت اتوماتیک صفحه نمایش و هارد دیسک خاموش شوند اما نیاز به بوت مجدد نیست.

در حالت Sleep که در نسخه‌های قبلی ویندوز به استندبای معروف بود، برق همه اجزا به غیر از رم قطع می‌شود ولی برنامه‌ها و فایل‌های باز را باز نگه می‌دارد. بنابراین مصرف برق بسیار کم می‌شود اما برق مصرفی در حالت خواب از Hibernate و Shut down بیشتر است. اگر چه قرار دادن لپ تاپ در حالت استند بای باعث صرفه جویی زیادی در مصرف انرژی می‌شود و خیلی سریع به حالت آماده به کار بر می‌گردد، اما به هیچ وجه کارایی آن به اندازه صرفه جویی انرژی در حالت هایبرنت نیست. کارکردن مجدد با لپ‌تاپ در حالت Sleep راحت‌تر است: سرعت شروع به کار با لپ‌تاپ ۱۰ برابر سریع‎تر از زمانی است که لپ‌تاپ را مجدد روشن می‌کنید. قبل از قرار دادن لپ تاپ در حالت خواب، برنامه‌ها و فایل‌هایتان را ذخیره کنید.

چگونه کامپیوتر را در حالت استندبای قرار دهیم؟ منوی استارت را باز کنید، روی دکمه پاور بروید. در این حالت سه گزینه Sleep و Hibernate و Shut Down را می‌بینید.

۲- نور صفحه نمایشتان را کمتر کنید. اغلب لپ‌تاپ ها دارای قابلیت کم کردن نور صفحه نمایش هستند. برخی هم حتی دارای قابلیت بهبود کارکرد سی پی یو و سیستم خنک کننده هستند. پس میزان مصرف انرژی آنها را تا حداقل ممکن کاهش دهید، تا بالاترین میزان عمر باتری را داشته باشید.

۳- از برنامه مدیریت انرژی لپ‌تاپ استفاده کنید. با این برنامه سرعت پردازنده متناسب با کاری که با لپ‌تاپ انجام می‌دهید تنظیم می‌شود و برق کمتری مصرف می‌شود.

۴- انجام کارهای گرافیکی را کاهش دهید. شما می‌توانید این کار را با تغییر رزولوشن صفحه نمایش و خاموش کردن قابلیت های تفننی گرافیک انجام دهید. امروزه کارت های گرافیک هم اندازه و یا حتی بیشتر از هارد دیسک مصرف انرژی دارد.

۵- نرم افزارهایی را که در پس زمینه سیستم عامل‌تان اجرا می‌شوند خاموش کنید. همه این برنامه‌ها بر میزان کار پردازنده می‌افزایند و به سرعت شارژ باتری‌تان را کم می‌کنند. همچنین برنامه های غیر لازم را که در نوار تسکبار در حال اجرا هستند ببندید. برای این کار، به منوی Start بروید و گزینه Run را انتخاب کنید. در پنجره باز شده کلمه msconfig را تایپ کنید و اینتر را بزنید. حال تب Startup را انتخاب کنید. در اینجا تیک کنار برنامه‌هایی را که به لود شدن دائم آنها نیازی ندارید بردارید. مثلاً برنامه آنتی ویروس شما باید دائماً در حافظه لود شود، اما مثلاً برنامه Quick Time نیازی به باز بودن دائم ندارد.

۶- دیفرگ منظم. هارد شما کارش را هر چه سریعتر انجام دهد، تقاضای کار کمتری برای هارد و باتری‌تان ارسال خواهد شد. با انجام مرتب سازی (Defregment) منظم هارد دیسک لپ تاپ‌تان کارایی آن را تا حد ممکن افزایش دهید. مرتب سازی هارد باعث می‌شود هرگاه درخواستی برای استفاده از هارد فرستاده می‌شود، کار با سرعت بالاتری انجام شود و مصرف برق هارد کم می‌شود؛ در نتیجه باتری مدت زمان بیشتری شارژ می‌ماند.

هر چند وقت یکبار، هارد را دیسک دیفرگمنت کنید.

۷- ابزارهای خارجی غیرضروری را به لپ تاپ وصل نکنید. ابزارهای USB (موس، کول پد و …) باتری لپ‌تاپ‌ شما را خالی می‌کنند. هنگامی که از آنها استفاده نمی‌کنید، خاموش‌شان کنید. شارژ دیگر وسایل از طریق لپ تاپ هنگامی که لپ‌تاپ از باتری استفاده می‌کند، سریع شارژ را خالی می‌کنند.

۸- اگر نیازی به کارت شبکه بیسیم و بلوتوث‌تان ندارید آنها را هم خاموش کنید. زیرا هنگام روشن بودن به صورت خودکار، مدام برای یافتن شبکه جستجو می‌کنند و این کار میزان بسیار زیادی انرژی باتری را مصرف می‌کند.

۹- رم سیستم‌تان را افزایش دهید. این کار به شما اجازه می دهد تا به جای اینکه سیستم مرتب از هارد استفاده کند، پردازش هایتان را بیشتر با رم انجام دهد. توجه داشته باشید که افزودن رم باعث افزایش مصرف انرژی می‌شود، اما برق مصرفی آن نسبت به هارد کمتر است.

۱۰- ابزارهای سی دی / دی وی دی را خاموش کنید. میزان مصرف انرژی سی دی/ دی وی دی درایو ها از هارد هم بیشتر است. حتی وجود سی دی در درایو باعث مصرف بیشتر می‌شود، حتی اگر از آن استفاده هم نشود.

۱۱- از باتری‌تان مراقبت کنید. باتری را به کار وادارید. باتری شارژ شده را برای مدت طولانی بلا استفاده نگذارید. هر بار که باتری را شارژ می کنید، آن را حداکثر طی یک تا دو هفته استفاده کنید. همچنین، شارژ باتری های Li-On را هیچگاه کاملاً خالی نکنید. در صورتی که از باتری های نیکل کادمیوم استفاده می‌کنید، اجازه دهید که کاملاً خالی شوند و سپس آنها را شارژ کنید. باتری های جدید NiMH نیازی به این کار ندارند و باتری های Lithium-ion از آن هم بهترند.

 

هر بار که باتری را شارژ می کنید، آن را حداکثر طی یک تا دو هفته استفاده کنید.

۱۲- عملکرد ذخیره خودکار را خاموش کنید. قابلیت ذخیره خودکار مایکروسافت ورد و اکسل بسیار به درد بخورند، اما برای انجام منظم این کار هارد باید بیشتر کار کند و مصرف انرژی آن بالا می‌رود. البته اگر آن را خاموش کنید، بهتر است که هنگامی که باتری ضعیف است این قابلیت را دوباره روشن کنید تا قبل از اینکه سیستم تان خاموش شود کارهایتان ذخیره شوند. درخصوص استفاده از این نکته دقت بیشتری به خرج دهید تا اطلاعاتتان را از دست ندهید.

۱۳- از چند برنامه به شکل همزمان استفاده نکنید. هنگامی که از باتری استفاده می کنید، هر بار فقط یک کار را انجام دهید و سپس سراغ کار بعدی بروید. هنگامی که بر روی یک صفحه گسترده کار می کنید، برنامه ایمیل تان هم در حال کار است؛ همزمان به موسیقی هم گوش می‌دهید. ذهن تان را بر روی یک کار متمرکز کنید. اگر این کار را نکنید، قبل از اینکه هیچ کاری به پایان برسد باتری‌تان خالی خواهد شد.

۱۴- زمان کار با باتری لپ‌ تاپ، بهتر است کارهای ساده را از لپ‌ تاپ‌تان بخواهید. فعالیت هایی مانند چک کردن ایمیل و پردازش متن بسیار کمتر از بازی ها و پخش دی وی دی مصرف انرژی دارند. اگر در هنگام مسافرت تنها یک باتری شارژ شده دارید، در مورد نحوه کارتان عاقلانه‌تر فکر کنید.

۱۵- لپ تاپ قدیمی‌تان را با مدل‌های جدیدتر و کاراتر جایگزین کنید.

۱۷- همیشه هنگام مسافرت حداقل دو باتری شارژ شده را به همراه داشته باشید.

 

 

راه حل افزایش طول عمر و بازدهی باتری لپ تاپ در ویندوز ۷ و ۸ و ۱۰

مرحله ۱: وارد منوی Start شده و CMD را در نوار جستجو تایپ کنید.
مرحله ۲: روی برنامه CMD کلیلک راست کرده و گزینه Run As Administrator را انتخاب کنید.

 

مرحله ۳: در پنجره فرمان، دستور “powercfg -energy” را تایپ کنید. (در ویندوز ۸ بایداز دستور “powercfg /energy” استفاده کنید.)
مرحله ۴: کلید Enter را فشار دهید.

 

وقتی کلید Enter را فشار دهید، ویندوز شروع به اسکن و سعی در افزایش بازدهی و عمر باتری لپ‌تاپ می‌کند. پس از اجرای دستور در پنجره فرمان یک مسیر نمایش داده می شود که درون آن یک فایل Html (تصویر پایین) است و شامل خطاها، اطلاعات و توصیه‌هایی برای افزایش بازدهی باتری لپ‌تاپ شماست. شما می‌توانید به این مسیر رفته و فایل Html را باز کرده و با برطرف کردن خطاهای موجود طول عمر و بازدهی باتری لپ‌تاپ خود را افزایش دهید.

 

 

۵
از ۵
۲۱ مشارکت کننده
پیشنهاد ویژه

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید